To prawda!
Pierwsze oznaki upływającego czasu widoczne są na naszej skórze. Starasz się z nimi walczyć za wszelką cenę, a naukowcy i kosmetolodzy dają Ci do tej walki coraz lepszą broń.
Pierwsze oznaki upływającego czasu widoczne są na naszej skórze. Starasz się z nimi walczyć za wszelką cenę, a naukowcy i kosmetolodzy dają Ci do tej walki coraz lepszą broń.
Choć za proces starzenia się skóry odpowiedzialne są przede wszystkim geny, to o jej wyglądzie i kondycji decyduje codzienna pielęgnacja. Jeśli więc nawet Twoja babcia i mama dość szybko nabawiły się zmarszczek, to Ty możesz znacznie dłużej cieszyć się gładką skórą. Twoją bronią są kosmetyki. Dobry krem może zapewnić skórze to, czego na danych etapie życia najbardziej jej potrzeba, wyrównać braki tych składników, których produkcja z wiekiem maleje, albo dostarczać substancji pobudzających ich wytwarzanie. I w ten sposób spowolnić pojawienie się zmarszczek lub zmniejszyć te już istniejące. Aby wybrać właściwy kosmetyk, musisz najpierw poznać zmiany zachodzące w skórze i jej potrzeby.
Skóra zaczyna się starzec wkrótce po dwudziestych piątych urodzinach! Już wtedy zaczyna obniżać się poziom hormonów mających wpływ m.in. na regenerację komórek. Jednak głównymi sprawcami przyspieszonego starzenia się są wolne rodniki – niszczycielskie cząsteczki powstające pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego, stresu. Powodują uszkodzenia w strukturze białek i lipidów, a także włókien kolagenu i elastyny. Początkowo zniszczenia są mało widoczne, bo skóra stale się odnawia – w ciągu 28 dni nowe komórki zastępują stare. Ale z czasem ten cykl regeneracji coraz bardziej się wydłuża.
Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość – w ślad za tym zmniejsza się elastyczność i pojawiają drobne zmarszczki, najszybciej w okolicach oczu i ust. Stopniowo skóra staje się coraz cieńsza, za to warstwa rogowa naskórka coraz grubsza i szorstka. Zaburzeniu ulega wydzielanie melaniny i pojawiają się plamy pigmentacyjne, zmienia się krążenie we włośniczkach, co prowadzi do kruchości naczyń włosowatych. Włókna kolagenowe ulęgają degradacji oraz stopniowemu zanikowi, spada aktywność gruczołów łojowych, potowych, a to pogłębia suchość skóry i przysparza głębokich zmarszczek.
Czasem, zależnie od potrzeb skóry, warto sięgnąć po kosmetyk zawierający skoncentrowane składniki odżywcze i nawilżające – serum lub jednorazowe ampułki. Dobre efekty daje też domowa mikro-dermabrazja. To rodzaj intensywnego peelingu, po którym skóra lepiej chłonie odmładzające substancje z kremów i maseczek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz