środa

Upływ czasu..

Zmarszczki są często kojarzone z dojrzałymi kobieta i mężczyznami. Ale czy tak naprawdę nie może mieć już ich młodsza koleżanka? Czy można im jakoś przeciwdziałać? Czy można sobie jakoś pomóc??

Upływ czasu nie musi być wcale wrogiem. Pamiętaj, że pierwsza zmarszczka to nie powód do paniki, ale dość duży impuls do działania. 

Twoja skóra jest jak delikatna tkanina - lekko "sfalowaną" łatwo rozprostować, mocno "zagnieciona" wymaga długiego prasowania. Rodzaj starzenia zależy od stylu życia. Skóra w pewnym momencie wystawia nam świadectwo, sumując w dojrzałym wieku wszelkie błędy i zaniedbania.

Na podstawie kolorytu, napięcia, elastyczności cery, charakteru linii i zmarszczek dermatolog potrafi ocenić faktyczny wiek skóry. Nie zawsze jest on zgodny z wiekiem biologicznym.

Większość widocznych oznak starzenia spowodowana jest działaniem promieni ultrafiole­towych. Pod wpływem słońca skóra staje się gruba, szorstka i stwardniała. Pojawiają się na niej zmiany pigmentacyjne, teleangiektazje (rozszerzone naczynia krwionośne), przerost gruczołów łojowych, zmarszczki i bruzdy. 

Promienie UVA, sięgając do poziomu skóry właściwej, powodują niekorzyst­ne zmiany w fibroblastach (komórkach skóry właściwej) oraz niszczą wytwarzane przez nie włókna kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra zachowuje elastyczność, jędrność i odpo­wiednie napięcie. Fibroblasty produkują także naturalne enzymy zwane metaloproteinazami, które regulują regenerację skóry. Pod wpływem promie­niowania UV ulegają one nad­miernej aktywacji i zaczynają niszczyć włókna kolagenowe. Skóra traci jędrność, tworzą się głębokie zmarszczki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz