środa

Starzenie się skóry

Kiedy mówimy o starzeniu się skóry, zawsze pojawia się odniesienie do odpowiedniej klasyfikacji. Według najbardziej znanej, rozróżniane są trzy typy starzenia się skóry, każda z nich posiada cechy charakterystyczne.

 Zmarszczki, tak jak i wszystkie inne cechy starzenia się skóry, nie zawsze pojawiają się z tej samej przyczyny.
  • Chronologiczne starzenie się skóry
Po 40. roku życia, jako wynik serii zaprogramowanych genetycznie zmian w warstwach skóry, zaczyna słabnąć jej struktura - włókna kolagenu i elastyny.Dlatego skóra staje się słabsza i pojawiają się zmarszczki.
  • Fotostarzenie się skóry
W tym wypadku mamy do czynienia z całkiem innym zjawiskiem, związanym nie tyle z wiekiem, co ze stylem życia, który przyspieszać oraz sprzyjać pojawianiu się oznak chronicznego starzenia się skóry. Działanie promieniowania UVA uszkadza mechanizm odnowy komórkowej i powoduje nieregularną produkcję melatoniny.
  • Miostarzenie
Ciągłe ruchy mięśni twarzy powodują stałe kurczenie się i rozkurczanie skóry właściwej. W miarę upływu czasu linie powtarzających się ekspresji stają się widoczne, tworząc w ten sposób pierwsze zmarszczki na twarzy.
  • Hormonalne starzenie się skóry
Wraz ze spadkiem aktywności hormonalnej, który następuje w wieku około 50 lat, w skórze zachodzą dalsze zmiany: traci ona swoją gęstość, wysycha oraz zaczyna wiotczeć. Połączenia pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem stają się mniej solidne – owal twarzy opada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz