środa

Zapobieganie zmarszczkom.. - cz. 2.

Z punktu widzenia zmian zachodzących w organizmie ważne jest to, aby o skórę zadbać możliwie wcześnie. Od najmłodszych lat konieczna jest profilaktyka. Tak więc już w dzieciństwie należy chronić się przed nadmiernym słońcem i szkodliwymi wolnymi rodnikami, które powstają pod wpływem promieni słonecznych. Nie określono wieku, do którego można by bezpiecznie opalać się bez ochrony skóry - kremem z filtrem. Dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu, lecz nie należy ich opalać. Wykazano, że poparzenie słoneczne w dzieciństwie znacznie podnosi ryzyko rozwoju czerniaka w wieku starszym.

Chronić skórę przed słońcem powinny także młode osoby oraz kobiety zagrożone osteoporozą, w okresie menopauzy. Z wiekiem rezerwy "kapitału słonecznego" są coraz mniejsze. U osób nadużywających słońca w szybkim tempie wzrasta ryzyko rozwoju stanów przed-nowotworowych i nowotworów skóry. Sytuację taką można porównać do wazy przepełnionej wodą. Wystarczy wtedy jedna kropla, aby naczynie przestało pełnić swoje funkcje.

Ochronę przed wpływem czynników środowiska zapewniają kremy z filtrami UV oraz zawarte w kosmetykach składniki antyutleniające, które zabezpieczają skórę przed wolnymi rodnikami. Każdy krem stosowany na dzień niezależnie od pory roku powinien mieć właściwości ochronne, gdyż - jak się okazuje - skórze najbardziej szkodzi codzienne, nawet niewielkie słońce, przy zachmurzonym niebie.

Krem powinien także regulować zawartość wody w skórze i przeciwdziałać odwodnieniu naskórka. Dobry krem nawilżający ma więc działanie profilaktyczne, gdyż długotrwałe przesuszenie skóry może zakłócać przebieg niektórych procesów metabolicznych i przyspieszać starzenie się skóry. Poza tym suchość cery wpływa bezpośrednio na głębokość zmarszczek. Odwodniona skóra zwykle wygląda dużo starzej, zmarszczki uwypuklają się i zmienia się jej koloryt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz